Jesienne prace w ogrodzie

Kalina mariesi Jest połowa października. Mamy już za sobą pierwsze przymrozki ale prawdopodobnie mamy też przed sobą jeszcze piekną złotą polską jesień.

Można znaleźć wiele szczegółowych "poradników" co w tym okresie należy robić w ogrodzie. Ja jednak chciałbym ograniczyć się tym razem do bardziej ogólnych informacji, które być może komuś przypomną czego jeszcze nie zrobił a być może niektórym uświadomi, że na pewne prace jest jest czas.

Czytaj więcej...

Wsadzanie do doniczek

begonia 1 miniWiosną i na początku lata zaczynamy kupować rośliny jednoroczne z przeznaczeniem do donic na taras, balkon czy nawet ustawionych bezpośrednio w ogrodzie. Mówię o pelargoniach, begoniach, surfiniach i wielu innych. Kupujemy bulwy (kłącza) lub małe sadzonki. Teraz trzeba je wsadzić do donic.

Ozdobne kształty ceramicznych donic często powodują, że donice te są większe niż jest to niezbędne dla wsadzanych roślin, głównie za głębokie. Wypełnianie ich podłożem jest pewnego rodzaju marnotrawstwem (podłoża a zatem i pięniędzy). Są różne sposoby wypełniania dna donic - np. keramzyt lub żwir, co ma zmniejszyć ilość zużytego podłoża a jednocześnie zapewnić odpowiedni drenaż.

 

Czytaj więcej...

Zimowa agrowłóknina

okrycie 31 miniJednym ze sposóbów ochrony roślin na zimę jest wykorzystanie agrowłókniny - białej.  W sprzedaży występują w różnej grubości - czym większa liczba na etykiecie tym grubszy (mniej wiatru przepuszcza) materiał. Agrowłókninę można kupić zarówno na metry bieżące jak i w postaci "gotowych" okryć.

Czytaj więcej...

Kopczykowanie ochronne

Jest popularną metodą zabezpieczenia niektórych roślin przed mrozami i chyba najczęściej stosowaną w przypadku róż. Głównie zabezpiecza nasady pędów (ich najniższy - początkowy fragment).

Do kopczykowania możemy użyć ziemi ogrodowej, torfu, kompostu (dobrze przerobionego) a nawet kory czy igliwia. Można również łączyć te materiały. 

Czytaj więcej...

Stroisz ochronny

stroiszBardzo estetyczny i jednocześnie chyba najłatwiejszy w zastosowaniu (o ile uda nam się zdobyć tanio odpowiednią ilość gałązek świerkowych lub jodłowych - nie wynosząc ich z lasu) sposób ochrony roślin na zimę. Stosowany głównie w przypadku roślin niskich. Wystarczy zwyczajnie rozłożyć gałązki stroiszu grubszą lub cieńszą warstwą na roślinach, które chcemy chronić. Na dodatek bardzo łatwo i szybko można go usunąć w razie potrzeby.

Czytaj więcej...

Chochoł słomiany.

chocholJest bardzo naturalnym sposobem ochrony roślin na zimę. W moim odczuciu wprowadza przyjemny sielski nastrój do naszego ogrodu w czasie zimy.

Ja wykorzystuję go na dwa sposoby. Jako typowy "stojący chochoł" do osłony małych krzewów (w moim przypadku np. młodego śniegowca wirginijskiego) oraz jako mata do ochorny rozpiętych na trejażu róż pnących.

Można również z powodzeniem układać taką matę na małych roślinach (np. wrzosach czy lawendach).

Czytaj więcej...

Zabezpieczenie roślin przed zimą

Większość roślin w naszych ogrodach przetrwa zimę bez żadnych specjalnych zabiegów. Z pewnością jednak u wielu z nas znajdą się i takie, które mogą mieć z tym problem, szczególnie podczas zim mroźnych ale ze znikomą ilością opadów śniegu a zimy takie, zdarzają się w naszym kraju coraz częściej.

Czytaj więcej...